


Som liljene på marken. Om å leve enklere (Avenir 2011) erkjenner det enkle som det største gode. En bok i skjæringspunktet mellom bekjennelsesskrift, kunstbok, hagebok, meditasjonsbok og miljø-opprop.
Utdrag av omtaler
Biskop Sunniva Gylver, Facebookinnlegg 2.07.2026:
«Kreftene i vår tid som tjener på å nære misnøyen og øke forbruket, er mange og sterke – Barbros bok er et godt utgangspunkt for viktige samtaler om livet, arbeidet, takknemligheten og gleden.»
Kjetil Østli, Harvest Magazine 16.06.2026:
«Boka Som liljene på marken – om å leve enklere er altså ikke et varsel til followers på sosiale medier om at nå begynner jeg et nytt (og moteriktig) liv – for å høste hjerter og likes, men et tilbakeblikk på et langt liv forsøkt levd i nøysomhet. Årene som har gått, gir budskapet troverdighet.»
Geir Werner, blogger 18.11.2016:
«En bok jeg nyter å lese i små drypp, og som sikkert kan leses mange, mange ganger i fremtiden […] For meg som ikke-troende, har den blitt en slags husbibel / andaktsbok som ‘jorder’ meg hver gang jeg leser i den.»
Alf Kjetil Walgermo, Vårt Land 30.11.2011:
«Tilbakelent og fri, eit rom å puste i.»
Kari Gåsvatn, Nationen 27.12.2011:
«Moderne andakt for jorda.»
Emil Otto Syvertsen, Fædrelandsvennen 10.12.2011:
«Denne boka er vakker, god å holde i hånden og spennende både å bla i og lese i».